1000 Names Of Sri Lalita Devi – Lalita Sahasranamavali In Odia

॥ Sree Lalita Sahasranamavali Odia Lyrics ॥

॥ ଶ୍ରୀଲଲିତାସହସ୍ରନାମାଵଲୀ ସାର୍ଥ ॥

ଓଂ ଶ୍ରୀଲଲିତାମହାତ୍ରିପୁରସୁନ୍ଦରୀସ୍ଵରୂପା
ଶ୍ରୀମୀନାକ୍ଷୀ ପରମେଶ୍ଵରୀ ପରଦେଵତାମ୍ବିକାୟୈ ନମଃ

ଲଲିତାସହସ୍ରନାମଂ

ଧ୍ୟାନମ୍
ସିନ୍ଦୂରାରୁଣଵିଗ୍ରହାଂ ତ୍ରିନୟନାଂ ମାଣିକ୍ୟମୌଲିସ୍ଫୁରତ୍
ତାରାନାୟକଶେଖରାଂ ସ୍ମିତମୁଖୀମାପୀନଵକ୍ଷୋରୁହାମ୍ ।
ପାଣିଭ୍ୟାମଲିପୂର୍ଣରତ୍ନଚଷକଂ ରକ୍ତୋତ୍ପଲଂ ଵିଭ୍ରତୀଂ
ସୌମ୍ୟାଂ ରତ୍ନଘଟସ୍ଥରକ୍ତଚରଣାଂ ଧ୍ୟାୟେତ୍ପରାମମ୍ବିକାମ୍ ॥

ଅରୁଣାଂ କରୁଣାତରଙ୍ଗିତାକ୍ଷୀଂ
ଧୃତପାଶାଙ୍କୁଶପୁଷ୍ପବାଣଚାପାମ୍ ।
ଅଣିମାଦିଭିରାଵୃତାଂ ମୟୁଖୈଃ
ଅହମିତ୍ୟେଵ ଵିଭାଵୟେ ଭଵାନୀମ୍ ॥

ଧ୍ୟାୟେତ୍ପଦ୍ମାସନସ୍ଥାଂ ଵିକସିତଵଦନାଂ ପଦ୍ମପତ୍ରାୟତାକ୍ଷୀଂ
ହେମାଭାଂ ପୀତଵସ୍ତ୍ରାଂ କରକଲିତଲସଦ୍ଧେମପଦ୍ମାଂ ଵରାଙ୍ଗୀମ୍ ।
ସର୍ଵାଲଙ୍କାରୟୁକ୍ତାଂ ସତତମଭୟଦାଂ ଭକ୍ତନମ୍ରାଂ ଭଵାନୀଂ
ଶ୍ରୀଵିଦ୍ୟାଂ ଶାନ୍ତମୂର୍ତିଂ ସକଲସୁରନୁତାଂ ସର୍ଵସମ୍ପତ୍ପ୍ରଦାତ୍ରୀମ୍ ॥

ସକୁଙ୍କୁମଵିଲେପନାମଲିକଚୁମ୍ବିକସ୍ତୂରିକାଂ
ସମନ୍ଦହସିତେକ୍ଷଣାଂ ସଶରଚାପପାଶାଙ୍କୁଶାମ୍ ।
ଅଶେଷଜନମୋହିନୀମରୁଣମାଲ୍ୟଭୂଷାମ୍ବରାଂ
ଜପାକୁସୁମଭାସୁରାଂ ଜପଵିଧୌ ସ୍ମରେଦମ୍ବିକାମ୍ ॥

ଅଥ ଶ୍ରୀଲଲିତାସହସ୍ରନାମସ୍ତୋତ୍ରମ୍ ।
ଓଂ ଐଂ ହ୍ରୀଂ ଶ୍ରୀଂ ଓଂ ଐଂ ହ୍ରୀଂ ଶ୍ରୀଂ ।

ଶ୍ରୀମାତା, ଶ୍ରୀମହାରାଜ୍ଞୀ, ଶ୍ରୀମତ୍ସିଂହାସନେଶ୍ଵରୀ, ଚିଦଗ୍ନିକୁଣ୍ଡସମ୍ଭୂତା, ଦେଵକାର୍ୟସମୁଦ୍ୟତା, ଉଦ୍ୟଦ୍ଭାନୁସହସ୍ରାଭା, ଚତୁର୍ବାହୁସମନ୍ଵିତା, ରାଗସ୍ଵରୂପପାଶାଢ୍ୟା, କ୍ରୋଧାକାରାଙ୍କୁଶୋଜ୍ଜ୍ଵଲା, ମନୋରୂପେକ୍ଷୁକୋଦଣ୍ଡା, ପଞ୍ଚତନ୍ମାତ୍ରସାୟକା, ନିଜାରୁଣପ୍ରଭାପୂରମଜ୍ଜଦ୍ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡମଣ୍ଡଲା, ଚମ୍ପକାଶୋକପୁନ୍ନାଗସୌଗନ୍ଧିକଲସତ୍କଚା, କୁରୁଵିନ୍ଦମଣିଶ୍ରେଣୀକନତ୍କୋଟୀରମଣ୍ଡିତା, ଅଷ୍ଟମୀଚନ୍ଦ୍ରଵିଭ୍ରାଜଦଲିକସ୍ଥଲଶୋଭିତା, ମୁଖଚନ୍ଦ୍ରକଲଙ୍କାଭମୃଗନାଭିଵିଶେଷକା, ଵଦନସ୍ମରମାଙ୍ଗଲ୍ୟଗୃହତୋରଣଚିଲ୍ଲିକା, ଵକ୍ତ୍ରଲକ୍ଷ୍ମୀପରୀଵାହଚଲନ୍ମୀନାଭଲୋଚନା, ନଵଚମ୍ପକପୁଷ୍ପାଭନାସାଦଣ୍ଡଵିରାଜିତା, ତାରାକାନ୍ତିତିରସ୍କାରିନାସାଭରଣଭାସୁରା, କଦମ୍ବମଞ୍ଜରୀକ୍ଲୃପ୍ତକର୍ଣପୂରମନୋହରା, ତାଟଙ୍କୟୁଗଲୀଭୂତତପନୋଡୁପମଣ୍ଡଲା, ପଦ୍ମରାଗଶିଲାଦର୍ଶପରିଭାଵିକପୋଲଭୂଃ, ନଵଵିଦ୍ରୁମବିମ୍ବଶ୍ରୀନ୍ୟକ୍କାରିରଦନଚ୍ଛଦା, ଶୁଦ୍ଧଵିଦ୍ୟାଙ୍କୁରାକାରଦ୍ଵିଜପଙ୍କ୍ତିଦ୍ଵୟୋଜ୍ଜ୍ଵଲା, କର୍ପୂରଵୀଟିକାମୋଦସମାକର୍ଷିଦିଗନ୍ତରା, ନିଜସଲ୍ଲାପମାଧୁର୍ୟଵିନିର୍ଭର୍ତ୍ସିତକଚ୍ଛପୀ, ମନ୍ଦସ୍ମିତପ୍ରଭାପୂରମଜ୍ଜତ୍କାମେଶମାନସା, ଅନାକଲିତସାଦୃଶ୍ୟଚିବୁକଶ୍ରୀଵିରାଜିତା,
କାମେଶବଦ୍ଧମାଙ୍ଗଲ୍ୟସୂତ୍ରଶୋଭିତକନ୍ଧରା, କନକାଙ୍ଗଦକେୟୂରକମନୀୟଭୁଜାନ୍ଵିତା, ରତ୍ନଗ୍ରୈଵେୟଚିନ୍ତାକଲୋଲମୁକ୍ତାଫଲାନ୍ଵିତା, କାମେଶ୍ଵରପ୍ରେମରତ୍ନମଣିପ୍ରତିପଣସ୍ତନୀ, ନାଭ୍ୟାଲଵାଲରୋମାଲିଲତାଫଲକୁଚଦ୍ଵୟୀ,
ଲକ୍ଷ୍ୟରୋମଲତାଧାରତାସମୁନ୍ନେୟମଧ୍ୟମା, ସ୍ତନଭାରଦଲନ୍ମଧ୍ୟପଟ୍ଟବନ୍ଧଵଲିତ୍ରୟା, ଅରୁଣାରୁଣକୌସୁମ୍ଭଵସ୍ତ୍ରଭାସ୍ଵତ୍କଟୀତଟୀ, ରତ୍ନକିଙ୍କିଣିକାରମ୍ୟରଶନାଦାମଭୂଷିତା, କାମେଶଜ୍ଞାତସୌଭାଗ୍ୟମାର୍ଦଵୋରୁଦ୍ଵୟାନ୍ଵିତା, ମାଣିକ୍ୟମକୁଟାକାରଜାନୁଦ୍ଵୟଵିରାଜିତା,
ଇନ୍ଦ୍ରଗୋପପରିକ୍ଷିପ୍ତସ୍ମରତୂଣାଭଜଙ୍ଘିକା, ଗୂଢଗୁଲ୍ଫା, କୂର୍ମପୃଷ୍ଠଜୟିଷ୍ଣୁପ୍ରପଦାନ୍ଵିତା, ନଖଦୀଧିତିସଂଛନ୍ନନମଜ୍ଜନତମୋଗୁଣା, ପଦଦ୍ଵୟପ୍ରଭାଜାଲପରାକୃତସରୋରୁହା, ଶିଞ୍ଜାନମଣିମଞ୍ଜିରମଣ୍ଡିତଶ୍ରୀପଦାମ୍ବୁଜା, ମରାଲୀମନ୍ଦଗମନା, ମହାଲାଵଣ୍ୟଶେଵଧିଃ, ସର୍ଵାରୁଣା, ଅନଵଦ୍ୟାଙ୍ଗୀ ॥ 50 ॥

ସର୍ଵାଭରଣଭୂଷିତା, ଶିଵକାମେଶ୍ଵରାଙ୍କସ୍ଥା, ଶିଵା, ସ୍ଵାଧୀନଵଲ୍ଲଭା, ସୁମେରୁମଧ୍ୟଶ‍ୃଙ୍ଗସ୍ଥା, ଶ୍ରୀମନ୍ନଗରନାୟିକା, ଚିନ୍ତାମଣିଗୃହାନ୍ତସ୍ଥା, ପଞ୍ଚବ୍ରହ୍ମାସନସ୍ଥିତା, ମହାପଦ୍ମାଟଵୀସଂସ୍ଥା, କଦମ୍ବଵନଵାସିନୀ, ସୁଧାସାଗରମଧ୍ୟସ୍ଥା, କାମାକ୍ଷୀ, କାମଦାୟିନୀ, ଦେଵର୍ଷିଗଣସଙ୍ଘାତସ୍ତୂୟମାନାତ୍ମଵୈଭଵା, ଭଣ୍ଡାସୁରଵଧୋଦ୍ୟୁକ୍ତଶକ୍ତିସେନାସମନ୍ଵିତା, ସମ୍ପତ୍କରୀସମାରୂଢସିନ୍ଧୁରଵ୍ରଜସେଵିତା, ଅଶ୍ଵାରୂଢାଧିଷ୍ଠିତାଶ୍ଵକୋଟିକୋଟିଭିରାଵୃତା, ଚକ୍ରରାଜରଥାରୂଢସର୍ଵାୟୁଧପରିଷ୍କୃତା, ଗେୟଚକ୍ରରଥାରୂଢମନ୍ତ୍ରିଣୀପରିସେଵିତା, କିରିଚକ୍ରରଥାରୂଢଦଣ୍ଡନାଥାପୁରସ୍କୃତା, ଜ୍ଵାଲାମାଲିନିକାକ୍ଷିପ୍ତଵହ୍ନିପ୍ରାକାରମଧ୍ୟଗା, ଭଣ୍ଡସୈନ୍ୟଵଧୋଦ୍ୟୁକ୍ତଶକ୍ତିଵିକ୍ରମହର୍ଷିତା, ନିତ୍ୟାପରାକ୍ରମାଟୋପନିରୀକ୍ଷଣସମୁତ୍ସୁକା, ଭଣ୍ଡପୁତ୍ରଵଧୋଦ୍ୟୁକ୍ତବାଲାଵିକ୍ରମନନ୍ଦିତା, ମନ୍ତ୍ରିଣ୍ୟମ୍ବାଵିରଚିତଵିଷଙ୍ଗଵଧତୋଷିତା, ଵିଶୁକ୍ରପ୍ରାଣହରଣଵାରାହୀଵୀର୍ୟନନ୍ଦିତା, କାମେଶ୍ଵରମୁଖାଲୋକକଲ୍ପିତଶ୍ରୀଗଣେଶ୍ଵରା, ମହାଗଣେଶନିର୍ଭିନ୍ନଵିଘ୍ନୟନ୍ତ୍ରପ୍ରହର୍ଷିତା, ଭଣ୍ଡାସୁରେନ୍ଦ୍ରନିର୍ମୁକ୍ତଶସ୍ତ୍ରପ୍ରତ୍ୟସ୍ତ୍ରଵର୍ଷିଣୀ, କରାଙ୍ଗୁଲିନଖୋତ୍ପନ୍ନନାରାୟଣଦଶାକୃତିଃ, ମହାପାଶୁପତାସ୍ତ୍ରାଗ୍ନିନିର୍ଦଗ୍ଧାସୁରସୈନିକା, କାମେଶ୍ଵରାସ୍ତ୍ରନିର୍ଦଗ୍ଧସଭଣ୍ଡାସୁରଶୂନ୍ୟକା, ବ୍ରହ୍ମୋପେନ୍ଦ୍ରମହେନ୍ଦ୍ରାଦିଦେଵସଂସ୍ତୁତଵୈଭଵା, ହରନେତ୍ରାଗ୍ନିସନ୍ଦଗ୍ଧକାମସଞ୍ଜୀଵନୌଷଧିଃ, ଶ୍ରୀମଦ୍ଵାଗ୍ଭଵକୂଟୈକସ୍ଵରୂପମୁଖପଙ୍କଜା, କଣ୍ଠାଧଃକଟିପର୍ୟନ୍ତମଧ୍ୟକୂଟସ୍ଵରୂପିଣୀ, ଶକ୍ତିକୂଟୈକତାପନ୍ନକଟ୍ୟଧୋଭାଗଧାରିଣୀ,
ମୂଲମନ୍ତ୍ରାତ୍ମିକା, ମୂଲକୂଟତ୍ରୟକଲେଵରା, କୁଲାମୃତୈକରସିକା, କୁଲସଙ୍କେତପାଲିନୀ, କୁଲାଙ୍ଗନା, କୁଲାନ୍ତସ୍ଥା, କୌଲିନୀ, କୁଲୟୋଗିନୀ, ଅକୁଲା, ସମୟାନ୍ତସ୍ଥା, ସମୟାଚାରତତ୍ପରା, ମୂଲାଧାରୈକନିଲୟା, ବ୍ରହ୍ମଗ୍ରନ୍ଥିଵିଭେଦିନୀ ॥ 100 ॥

ମଣିପୂରାନ୍ତରୁଦିତା, ଵିଷ୍ଣୁଗ୍ରନ୍ଥିଵିଭେଦିନୀ, ଆଜ୍ଞାଚକ୍ରାନ୍ତରାଲସ୍ଥା, ରୁଦ୍ରଗ୍ରନ୍ଥିଵିଭେଦିନୀ, ସହସ୍ରାରାମ୍ବୁଜାରୂଢା, ସୁଧାସାରାଭିଵର୍ଷିଣୀ, ତଡିଲ୍ଲତାସମରୁଚିଃ, ଷଟ୍ଚକ୍ରୋପରିସଂସ୍ଥିତା, ମହାସକ୍ତିଃ, କୁଣ୍ଡଲିନୀ, ବିସତନ୍ତୁତନୀୟସୀ, ଭଵାନୀ, ଭାଵନାଗମ୍ୟା, ଭଵାରଣ୍ୟକୁଠାରିକା, ଭଦ୍ରପ୍ରିୟା, ଭଦ୍ରମୂର୍ତିଃ, ଭକ୍ତସୌଭାଗ୍ୟଦାୟିନୀ, ଭକ୍ତିପ୍ରିୟା, ଭକ୍ତିଗମ୍ୟା, ଭକ୍ତିଵଶ୍ୟା, ଭୟାପହା, ଶାମ୍ଭଵୀ, ଶାରଦାରାଧ୍ୟା, ଶର୍ଵାଣୀ, ଶର୍ମଦାୟିନୀ, ଶାଙ୍କରୀ, ଶ୍ରୀକରୀ, ସାଧ୍ଵୀ, ଶରଚ୍ଚନ୍ଦ୍ରନିଭାନନା, ଶାତୋଦରୀ, ଶାନ୍ତିମତୀ, ନିରାଧାରା, ନିରଞ୍ଜନା, ନିର୍ଲେପା, ନିର୍ମଲା, ନିତ୍ୟା, ନିରାକରା, ନିରାକୁଲା, ନିର୍ଗୁଣା, ନିଷ୍କଲା, ଶାନ୍ତା, ନିଷ୍କାମା, ନିରୁପପ୍ଲଵା, ନିତ୍ୟମୁକ୍ତା, ନିର୍ଵିକାରା, ନିଷ୍ପ୍ରପଞ୍ଚା, ନିରାଶ୍ରୟା, ନିତ୍ୟଶୁଦ୍ଧା, ନିତ୍ୟବୁଦ୍ଧା, ନିରଵଦ୍ୟା ॥ 150 ॥

ନିରନ୍ତରା, ନିଷ୍କାରଣା, ନିଷ୍କଲଙ୍କା, ନିରୁପାଧିଃ, ନିରୀଶ୍ଵରା, ନୀରାଗା, ରାଗମଥନୀ, ନିର୍ମଦା, ମଦନାଶିନୀ, ନିଶ୍ଚିନ୍ତା, ନିରହଙ୍କାରା, ନିର୍ମୋହା, ମୋହନାଶିନୀ, ନିର୍ମମା, ମମତାହନ୍ତ୍ରୀ, ନିଷ୍ପାପା, ପାପନାଶିନୀ, ନିଷ୍କ୍ରୋଧା, କ୍ରୋଧଶମନୀ, ନିର୍ଲୋଭା, ଲୋଭନାଶିନୀ, ନିଃସଂଶୟା, ସଂଶୟଘ୍ନୀ, ନିର୍ଭଵା, ଭଵନାଶିନୀ, ନିର୍ଵିକଲ୍ପା, ନିରାବାଧା, ନିର୍ଭେଦା, ଭେଦନାଶିନୀ, ନିର୍ନାଶା, ମୃତ୍ୟୁମଥନୀ, ନିଷ୍କ୍ରିୟା, ନିଷ୍ପରିଗ୍ରହା, ନିସ୍ତୁଲା, ନୀଲଚିକୁରା, ନିରପାୟା, ନିରତ୍ୟୟା, ଦୁର୍ଲଭା, ଦୁର୍ଗମା, ଦୁର୍ଗା, ଦୁଃଖହନ୍ତ୍ରୀ, ସୁଖପ୍ରଦା, ଦୁଷ୍ଟଦୂରା, ଦୁରାଚାରଶମନୀ, ଦୋଷଵର୍ଜିତା, ସର୍ଵଜ୍ଞା, ସାନ୍ଦ୍ରକରୁଣା, ସମାନାଧିକଵର୍ଜିତା, ସର୍ଵଶକ୍ତିମୟୀ, ସର୍ଵମଙ୍ଗଲା ॥ 200 ॥

ସଦ୍ଗତିପ୍ରଦା, ସର୍ଵେଶ୍ଵରୀ, ସର୍ଵମୟୀ, ସର୍ଵମନ୍ତ୍ରସ୍ଵରୂପିଣୀ, ସର୍ଵୟନ୍ତ୍ରାତ୍ମିକା, ସର୍ଵତନ୍ତ୍ରରୂପା, ମନୋନ୍ମନୀ, ମାହେଶ୍ଵରୀ, ମହାଦେଵୀ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ, ମୃଡପ୍ରିୟା, ମହାରୂପା, ମହାପୂଜ୍ୟା, ମହାପାତକନାଶିନୀ, ମହାମାୟା, ମହାସତ୍ତ୍ଵା, ମହାଶକ୍ତିଃ, ମହାରତିଃ, ମହାଭୋଗା, ମହୈଶ୍ଵର୍ୟା, ମହାଵୀର୍ୟା, ମହାବଲା, ମହାବୁଦ୍ଧିଃ, ମହାସିଦ୍ଧିଃ, ମହାୟୋଗେଶ୍ଵରେଶ୍ଵରୀ, ମହାତନ୍ତ୍ରା, ମହାମନ୍ତ୍ରା, ମହାୟନ୍ତ୍ରା, ମହାସନା, ମହାୟାଗକ୍ରମାରାଧ୍ୟା, ମହାଭୈରଵପୂଜିତା, ମହେଶ୍ଵରମହାକଲ୍ପମହାତାଣ୍ଡଵସାକ୍ଷିଣୀ, ମହାକାମେଶମହିଷୀ, ମହାତ୍ରିପୁରସୁନ୍ଦରୀ, ଚତୁଷ୍ଷଷ୍ଟ୍ୟୁପଚାରାଢ୍ୟା, ଚତୁଷ୍ଷଷ୍ଟିକଲାମୟୀ, ମହାଚତୁଷ୍ଷଷ୍ଟିକୋଟିୟୋଗିନୀଗଣସେଵିତା, ମନୁଵିଦ୍ୟା, ଚନ୍ଦ୍ରଵିଦ୍ୟା, ଚନ୍ଦ୍ରମଣ୍ଡଲମଧ୍ୟଗା, ଚାରୁରୂପା, ଚାରୁହାସା, ଚାରୁଚନ୍ଦ୍ରକଲାଧରା, ଚରାଚରଜଗନ୍ନାଥା, ଚକ୍ରରାଜନିକେତନା, ପାର୍ଵତୀ, ପଦ୍ମନୟନା, ପଦ୍ମରାଗସମପ୍ରଭା, ପଞ୍ଚପ୍ରେତାସନାସୀନା, ପଞ୍ଚବ୍ରହ୍ମସ୍ଵରୁପିଣୀ ॥ 250 ॥

See Also  Sri Balambika Ashtakam 2 In Odia

ଚିନ୍ମୟୀ, ପରମାନନ୍ଦା, ଵିଜ୍ଞାନଘନରୂପିଣୀ, ଧ୍ୟାନଧ୍ୟାତୃଧ୍ୟେୟରୂପା, ଧର୍ମାଧର୍ମଵିଵର୍ଜିତା, ଵିଶ୍ଵରୁପା, ଜାଗରିଣୀ, ସ୍ଵପନ୍ତୀ, ତୈଜସାତ୍ମିକା, ସୁପ୍ତା, ପ୍ରାଜ୍ଞାତ୍ମିକା, ତୁର୍ୟା, ସର୍ଵାଵସ୍ଥାଵିଵର୍ଜିତା, ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ରୀ, ବ୍ରହ୍ମରୂପା, ଗୋପ୍ତ୍ରୀ, ଗୋଵିନ୍ଦରୂପିଣୀ, ସଂହାରିଣୀ, ରୁଦ୍ରରୂପା, ତିରୋଧାନକରୀ, ଈଶ୍ଵରୀ, ସଦାଶିଵା, ଅନୁଗ୍ରହଦା, ପଞ୍ଚକୃତ୍ୟପରାୟଣା, ଭାନୁମଣ୍ଡଲମଧ୍ୟସ୍ଥା, ଭୈରଵୀ, ଭଗମାଲିନୀ, ପଦ୍ମାସନା, ଭଗଵତୀ, ପଦ୍ମନାଭସହୋଦରୀ, ଉନ୍ମେଷନିମିଷୋତ୍ପନ୍ନଵିପନ୍ନଭୁଵନାଵଲୀ, ସହସ୍ରଶୀର୍ଷଵଦନା, ସହସ୍ରାକ୍ଷୀ, ସହସ୍ରପାତ୍, ଆବ୍ରହ୍ମକୀଟଜନନୀ, ଵର୍ଣାଶ୍ରମଵିଧାୟିନି, ନିଜାଜ୍ଞାରୂପନିଗମା, ପୁଣ୍ୟାପୁଣ୍ୟଫଲପ୍ରଦା, ଶ୍ରୁତିସୀମନ୍ତସିନ୍ଦୂରୀକୃତପାଦାବ୍ଜଧୂଲିକା, ସକଲାଗମସନ୍ଦୋହଶୁକ୍ତିସମ୍ପୁଟମୌକ୍ତିକା, ପୁରୁଷାର୍ଥପ୍ରଦା, ପୂର୍ଣା, ଭୋଗିନୀ, ଭୁଵନେଶ୍ଵରୀ, ଅମ୍ବିକା, ଅନାଦିନିଧନା, ହରିବ୍ରହ୍ମେନ୍ଦ୍ରସେଵିତା, ନାରାୟଣୀ, ନାଦରୂପା, ନାମରୂପଵିଵର୍ଜିତା ॥ 300 ॥

ହ୍ରୀଙ୍କାରୀ, ହ୍ରୀମତୀ, ହୃଦ୍ୟା, ହେୟୋପାଦେୟଵର୍ଜିତା, ରାଜରାଜାର୍ଚିତା, ରାଜ୍ଞୀ, ରମ୍ୟା, ରାଜୀଵଲୋଚନା, ରଞ୍ଜନୀ, ରମଣୀ, ରସ୍ୟା, ରଣତ୍କିଙ୍କିଣିମେଖଲା, ରମା, ରାକେନ୍ଦୁଵଦନା, ରତିରୂପା, ରତିପ୍ରିୟା, ରକ୍ଷାକରୀ, ରାକ୍ଷସଘ୍ନୀ, ରାମା, ରମଣଲମ୍ପଟା, କାମ୍ୟା, କାମକଲାରୂପା, କଦମ୍ବକୁସୁମପ୍ରିୟା, କଲ୍ୟାଣୀ, ଜଗତୀକନ୍ଦା, କରୁଣାରସସାଗରା, କଲାଵତୀ, କଲାଲାପା –
କାନ୍ତା, କାଦମ୍ବରୀପ୍ରିୟା, ଵରଦା, ଵାମନୟନା, ଵାରୁଣୀ ମଦଵିଵ୍ହଲା, ଵିଶ୍ଵାଧିକା, ଵେଦଵେଦ୍ୟା, ଵିନ୍ଧ୍ୟାଚଲନିଵାସିନୀ, ଵିଧାତ୍ରୀ, ଵେଦଜନନୀ, ଵିଷ୍ଣୁମାୟା, ଵିଲାସିନୀ, କ୍ଷେତ୍ରସ୍ଵରୂପା, କ୍ଷେତ୍ରେଶୀ, କ୍ଷେତ୍ରକ୍ଷେତ୍ରଜ୍ଞପାଲିନୀ,
କ୍ଷୟଵୃଦ୍ଧିଵିନିର୍ମୁକ୍ତା, କ୍ଷେତ୍ରପାଲସମର୍ଚିତା, ଵିଜୟା, ଵିମଲା, ଵନ୍ଦ୍ୟା, ଵନ୍ଦାରୁଜନଵତ୍ସଲା, ଵାଗ୍ଵାଦିନୀ ॥ 350 ॥

ଵାମକେଶୀ, ଵହ୍ନିମଣ୍ଡଲଵାସିନୀ, ଭକ୍ତିମତ୍କଲ୍ପଲତିକା, ପଶୁପାଶଵିମୋଚିନୀ, ସଂହୃତାଶେଷପାଷଣ୍ଡା, ସଦାଚାରପ୍ରଵର୍ତିକା, ତାପତ୍ରୟାଗ୍ନିସନ୍ତପ୍ତସମାହ୍ଲାଦନଚନ୍ଦ୍ରିକା, ତରୁଣୀ, ତାପସାରାଧ୍ୟା, ତନୁମଧ୍ୟା, ତମୋଽପହା, ଚିତ୍ (ଚିତିଃ, ତତ୍ପଦଲକ୍ଷ୍ୟାର୍ଥା, ଚିଦେକରସରୂପିଣୀ, ସ୍ଵାତ୍ମାନନ୍ଦଲଵୀଭୂତବ୍ରହ୍ମାଦ୍ୟାନନ୍ଦସନ୍ତତିଃ, ପରା, ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଚିତୀରୂପା, ପଶ୍ୟନ୍ତୀ, ପରଦେଵତା, ମଧ୍ୟମା, ଵୈଖରୀରୂପା, ଭକ୍ତମାନସହଂସିକା, କାମେଶ୍ଵରପ୍ରାଣନାଡୀ, କୃତଜ୍ଞା, କାମପୂଜିତା, ଶ‍ୃଙ୍ଗାରରସସମ୍ପୂର୍ଣା, ଜୟା, ଜାଲନ୍ଧରସ୍ଥିତା, ଓଡ୍ୟାଣପୀଠନିଲୟା, ବିନ୍ଦୁମଣ୍ଡଲଵାସିନୀ, ରହୋୟାଗକ୍ରମାରାଧ୍ୟା, ରହସ୍ତର୍ପଣତର୍ପିତା, ସଦ୍ୟଃପ୍ରସାଦିନୀ, ଵିଶ୍ଵସାକ୍ଷିଣୀ, ସାକ୍ଷିଵର୍ଜିତା, ଷଡଙ୍ଗଦେଵତାୟୁକ୍ତା, ଷାଡ୍ଗୁଣ୍ୟପରିପୂରିତା, ନିତ୍ୟକ୍ଲିନ୍ନା, ନିରୁପମା, ନିର୍ଵାଣ ସୁଖଦାୟିନୀ, ନିତ୍ୟା-ଷୋଡଶିକାରୂପା, ଶ୍ରୀକଣ୍ଠାର୍ଧଶରୀରିଣୀ, ପ୍ରଭାଵତୀ, ପ୍ରଭାରୂପା, ପ୍ରସିଦ୍ଧା, ପରମେଶ୍ଵରୀ, ମୂଲପ୍ରକୃତିଃ, ଅଵ୍ୟକ୍ତା, ଵ୍ୟକ୍ତାଵ୍ୟକ୍ତସ୍ଵରୂପୀଣି, ଵ୍ୟାପିନୀ ॥ 400 ॥

ଵିଵିଧାକାରା, ଵିଦ୍ୟାଽଵିଦ୍ୟାସ୍ଵରୂପିଣୀ, ମହାକାମେଶନୟନକୁମୁଦାହ୍ଲାଦକୌମୁଦୀ, ଭକ୍ତହାର୍ଦତମୋଭେଦଭାନୁମଦ୍ଭାନୁସନ୍ତତିଃ, ଶିଵଦୂତୀ, ଶିଵାରାଧ୍ୟା, ଶିଵମୂର୍ତିଃ, ଶିଵଙ୍କରୀ, ଶିଵପ୍ରିୟା, ଶିଵପରା, ଶିଷ୍ଟେଷ୍ଟା, ଶିଷ୍ଟପୂଜିତା, ଅପ୍ରମେୟା, ସ୍ଵପ୍ରକାଶା, ମନୋଵାଚାମଗୋଚରା, ଚିଚ୍ଛକ୍ତିଃ, ଚେତନାରୂପା, ଜଡଶକ୍ତିଃ, ଜଡାତ୍ମିକା, ଗାୟତ୍ରୀ, ଵ୍ୟାହୃତିଃ, ସନ୍ଧ୍ୟା, ଦ୍ଵିଜଵୃନ୍ଦନିଷେଵିତା, ତତ୍ତ୍ଵାସନା, ତତ୍, ତ୍ଵଂ, ଅୟୀ, ପଞ୍ଚକୋଶାନ୍ତରସ୍ଥିତା, ନିଃସୀମମହିମା, ନିତ୍ୟୟୌଵନା, ମଦଶାଲିନୀ, ମଦଘୂର୍ଣିତରକ୍ତାକ୍ଷୀ, ମଦପାଟଲଗଣ୍ଡଭୂଃ, ଚନ୍ଦନଦ୍ରଵଦିଗ୍ଧାଙ୍ଗୀ, ଚାମ୍ପେୟକୁସୁମପ୍ରିୟା, କୁଶଲା, କୋମଲାକାରା, କୁରୁକୁଲ୍ଲା, କୁଲେଶ୍ଵରୀ, କୁଲକୁଣ୍ଡାଲୟା, କୌଲମାର୍ଗତତ୍ପରସେଵିତା, କୁମାରଗଣନାଥାମ୍ବା, ତୁଷ୍ଟିଃ, ପୁଷ୍ଟିଃ, ମତିଃ, ଧୃତିଃ, ଶାନ୍ତିଃ, ସ୍ଵସ୍ତିମତୀ, କାନ୍ତିଃ, ନନ୍ଦିନୀ ॥ 450 ॥

ଵିଘ୍ନନାଶିନୀ, ତେଜୋଵତୀ, ତ୍ରିନୟନା, ଲୋଲାକ୍ଷୀ, କାମରୂପିଣୀ, ମାଲିନୀ, ହଂସିନୀ, ମାତା, ମଲୟାଚଲଵାସିନୀ, ସୁମୁଖୀ, ନଲିନୀ, ସୁଭ୍ରୂଃ, ଶୋଭନା, ସୁରନାୟିକା, କାଲକଣ୍ଠୀ, କାନ୍ତିମତୀ, କ୍ଷୋଭିଣୀ, ସୂକ୍ଷ୍ମରୂପିଣୀ,
ଵଜ୍ରେଶ୍ଵରୀ, ଵାମଦେଵୀ, ଵୟୋଽଵସ୍ଥାଵିଵର୍ଜିତା, ସିଦ୍ଧେଶ୍ଵରି, ସିଦ୍ଧଵିଦ୍ୟା, ସିଦ୍ଧମାତା, ୟଶସ୍ଵିନୀ, ଵିଶୁଦ୍ଧିଚକ୍ରନିଲୟା, ଆରକ୍ତଵର୍ଣା, ତ୍ରିଲୋଚନା, ଖଟ୍ଵାଙ୍ଗାଦିପ୍ରହରଣା, ଵଦନୈକସମନ୍ଵିତା, ପାୟସାନ୍ନପ୍ରିୟା, ତ୍ଵକ୍ସ୍ଥା, ପଶୁଲୋକଭୟଙ୍କରୀ, ଅମୃତାଦିମହାଶକ୍ତିସଂଵୃତା, ଡାକିନୀଶ୍ଵରୀ, ଅନାହତାବ୍ଜନିଲୟା, ଶ୍ୟାମାଭା, ଵଦନଦ୍ଵୟା, ଦଂଷ୍ଟ୍ରୋଜ୍ଜ୍ଵଲା, ଅକ୍ଷମାଲାଦିଧରା, ରୁଧିରସଂସ୍ଥିତା, କାଲରାତ୍ର୍ୟାଦିଶକ୍ତ୍ୟୌଘଵୃତା, ସ୍ନିଗ୍ଧୌଦନପ୍ରିୟା,
ମହାଵୀରେନ୍ଦ୍ରଵରଦା, ରାକିଣ୍ୟମ୍ବାସ୍ଵରୂପିଣୀ, ମଣିପୂରାବ୍ଜନିଲୟା, ଵଦନତ୍ରୟସଂୟୁତା, ଵଜ୍ରାଦିକାୟୁଧୋପେତା, ଡାମର୍ୟାଦିଭିରାଵୃତା, ରକ୍ତଵର୍ଣା, ମାଂସନିଷ୍ଠା ॥ 500 ॥

See Also  1000 Names Of Sri Tara – Sahasranamavali Stotram 2 In Odia

ଗୁଡାନ୍ନପ୍ରୀତମାନସା, ସମସ୍ତଭକ୍ତସୁଖଦା, ଲାକିନ୍ୟମ୍ବାସ୍ଵରୂପିଣୀ, ସ୍ଵାଧିଷ୍ଠାନାମ୍ବୁଜଗତା, ଚତୁର୍ଵକ୍ତ୍ରମନୋହରା, ଶୂଲାଦ୍ୟାୟୁଧସମ୍ପନ୍ନା, ପୀତଵର୍ଣା, ଅତିଗର୍ଵିତା, ମେଦୋନିଷ୍ଠା, ମଧୁପ୍ରୀତା, ବନ୍ଧିନ୍ୟାଦିସମନ୍ଵିତା, ଦଧ୍ୟନ୍ନାସକ୍ତହୃଦୟା, କାକିନୀରୂପଧାରିଣୀ, ମୂଲାଧାରାମ୍ବୁଜାରୂଢା, ପଞ୍ଚଵକ୍ତ୍ରା, ଅସ୍ଥିସଂସ୍ଥିତା, ଅଙ୍କୁଶାଦିପ୍ରହରଣା, ଵରଦାଦିନିଷେଵିତା, ମୁଦ୍ଗୌଦନାସକ୍ତଚିତ୍ତା, ସାକିନ୍ୟମ୍ବାସ୍ଵରୂପିଣୀ, ଆଜ୍ଞାଚକ୍ରାବ୍ଜନିଲୟା, ଶୁକ୍ଲଵର୍ଣା, ଷଡାନନା, ମଜ୍ଜାସଂସ୍ଥା, ହଂସଵତୀମୁଖ୍ୟଶକ୍ତିସମନ୍ଵିତା, ହରିଦ୍ରାନ୍ନୈକରସିକା, ହାକିନୀରୂପଧାରିଣୀ, ସହସ୍ରଦଲପଦ୍ମସ୍ଥା, ସର୍ଵଵର୍ଣୋପଶୋଭିତା, ସର୍ଵାୟୁଧଧରା, ଶୁକ୍ଲସଂସ୍ଥିତା, ସର୍ଵତୋମୁଖୀ, ସର୍ଵୌଦନପ୍ରୀତଚିତ୍ତା, ୟାକିନ୍ୟମ୍ବାସ୍ଵରୂପିଣୀ, ସ୍ଵାହା, ସ୍ଵଧା, ଅମତିଃ, ମେଧା, ଶ୍ରୁତିଃ, ସ୍ମୃତିଃ, ଅନୁତ୍ତମା, ପୁଣ୍ୟକୀର୍ତିଃ, ପୁଣ୍ୟଲଭ୍ୟା, ପୁଣ୍ୟଶ୍ରଵଣକୀର୍ତନା, ପୁଲୋମଜାର୍ଚିତା, ବନ୍ଧମୋଚନୀ, ବର୍ବରାଲକା, ଵିମର୍ଶରୂପିଣୀ, ଵିଦ୍ୟା, ଵିୟଦାଦି ଜଗତ୍ପ୍ରସୂଃ ॥ 550 ॥

ସର୍ଵଵ୍ୟାଧିପ୍ରଶମନୀ, ସର୍ଵମୃତ୍ୟୁନିଵାରିଣୀ, ଅଗ୍ରଗଣ୍ୟା, ଅଚିନ୍ତ୍ୟରୂପା, କଲିକଲ୍ମଷନାଶିନୀ, କାତ୍ୟାୟନୀ, କାଲହନ୍ତ୍ରୀ, କମଲାକ୍ଷନିଷେଵିତା, ତାମ୍ବୂଲପୂରିତମୁଖୀ, ଦାଡିମୀକୁସୁମପ୍ରଭା, ମୃଗାକ୍ଷୀ, ମୋହିନୀ, ମୁଖ୍ୟା, ମୃଡାନୀ, ମିତ୍ରରୂପିଣୀ, ନିତ୍ୟତୃପ୍ତା, ଭକ୍ତନିଧିଃ, ନିୟନ୍ତ୍ରୀ, ନିଖିଲେଶ୍ଵରୀ, ମୈତ୍ର୍ୟାଦିଵାସନାଲଭ୍ୟା, ମହାପ୍ରଲୟସାକ୍ଷିଣୀ, ପରାଶକ୍ତିଃ, ପରାନିଷ୍ଠା, ପ୍ରଜ୍ଞାନଘନରୁପିଣୀ, ମାଧ୍ଵୀପାନାଲସା, ମତ୍ତା, ମାତୃକାଵର୍ଣରୂପିଣୀ, ମହାକୈଲାସନିଲୟା, ମୃଣାଲମୃଦୁଦୋର୍ଲତା, ମହନୀୟା, ଦୟାମୂର୍ତିଃ, ମହାସାମ୍ରାଜ୍ୟଶାଲିନୀ, ଆତ୍ମଵିଦ୍ୟା, ମହାଵିଦ୍ୟା, ଶ୍ରୀଵିଦ୍ୟା, କାମସେଵିତା, ଶ୍ରୀଷୋଡଶାକ୍ଷରୀଵିଦ୍ୟା, ତ୍ରିକୂଟା, କାମକୋଟିକା, କଟାକ୍ଷକିଙ୍କରୀଭୁତକମଲାକୋଟିସେଵିତା, ଶିରଃସ୍ଥିତା, ଚନ୍ଦ୍ରନିଭା, ଭାଲସ୍ଥା, ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁଃପ୍ରଭା, ହୃଦୟସ୍ଥା, ରଵିପ୍ରଖ୍ୟା, ତ୍ରିକୋଣାନ୍ତରଦୀପିକା, ଦାକ୍ଷାୟଣୀ, ଦୈତ୍ୟହନ୍ତ୍ରୀ, ଦକ୍ଷୟଜ୍ଞଵିନାଶିନୀ ॥ 600 ॥

ଦରାନ୍ଦୋଲିତଦୀର୍ଘାକ୍ଷୀ, ଦରହାସୋଜ୍ଜ୍ଵଲନ୍ମୁଖୀ, ଗୁରୁମୂର୍ତିଃ, ଗୁଣନିଧିଃ, ଗୋମାତା, ଗୁହଜନ୍ମଭୂଃ, ଦେଵେଶୀ, ଦଣ୍ଡନୀତିସ୍ଥା, ଦହରାକାଶରୂପିଣୀ, ପ୍ରତିପନ୍ମୁଖ୍ୟରାକାନ୍ତତିଥିମଣ୍ଡଲପୂଜିତା, କଲାତ୍ମିକା, କଲାନାଥା, କାଵ୍ୟାଲାପଵିନୋଦିନୀ, ସଚାମରରମାଵାଣୀସଵ୍ୟଦକ୍ଷିଣସେଵିତା, ଆଦିଶକ୍ତିଃ, ଅମେୟା, ଆତ୍ମା, ପରମା, ପାଵନାକୃତିଃ, ଅନେକକୋଟିବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡଜନନୀ, ଦିଵ୍ୟଵିଗ୍ରହା, କ୍ଲୀଙ୍କାରୀ, କେଵଲା, ଗୁହ୍ୟା, କୈଵଲ୍ୟପଦଦାୟିନୀ, ତ୍ରିପୁରା, ତ୍ରିଜଗଦ୍ଵନ୍ଦ୍ୟା, ତ୍ରିମୂର୍ତିଃ, ତ୍ରିଦଶେଶ୍ଵରୀ, ତ୍ର୍ୟକ୍ଷରି, ଦିଵ୍ୟଗନ୍ଧାଢ୍ୟା, ସିନ୍ଦୂରତିଲକାଞ୍ଚିତା, ଉମା, ଶୈଲେନ୍ଦ୍ରତନୟା, ଗୌରୀ, ଗନ୍ଧର୍ଵସେଵିତା, ଵିଶ୍ଵଗର୍ଭା, ସ୍ଵର୍ଣଗର୍ଭା, ଅଵରଦା, ଵାଗଧୀଶ୍ଵରୀ, ଧ୍ୟାନଗମ୍ୟା, ଅପରିଚ୍ଛେଦ୍ୟା, ଜ୍ଞାନଦା, ଜ୍ଞାନଵିଗ୍ରହା, ସର୍ଵଵେଦାନ୍ତସଂଵେଦ୍ୟା, ସତ୍ୟାନନ୍ଦସ୍ଵରୂପିଣୀ, ଲୋପାମୁଦ୍ରାର୍ଚିତା, ଲୀଲାକୢପ୍ତବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡମଣ୍ଡଲା, ଅଦୃଶ୍ୟା, ଦୃଶ୍ୟରହିତା ॥ 650 ॥

ଵିଜ୍ଞାତ୍ରୀ, ଵେଦ୍ୟଵର୍ଜିତା, ୟୋଗିନୀ, ୟୋଗଦା, ୟୋଗ୍ୟା, ୟୋଗାନନ୍ଦା, ୟୁଗନ୍ଧରା, ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିଜ୍ଞାନଶକ୍ତିକ୍ରିୟାଶକ୍ତିସ୍ଵରୂପିଣୀ, ସର୍ଵାଧାରା, ସୁପ୍ରତୀଷ୍ଠା, ସଦସଦ୍ରୂପଧାରିଣୀ, ଅଷ୍ଟମୂର୍ତିଃ, ଅଜାଜେତ୍ରୀ, ଲୋକୟାତ୍ରଵିଧାୟିନୀ, ଏକାକିନୀ, ଭୂମରୂପା, ନିର୍ଦ୍ଵୈତା, ଦ୍ଵୈତଵର୍ଜିତା, ଅନ୍ନଦା, ଵସୁଦା, ଵୃଦ୍ଧା, ବ୍ରହ୍ମାତ୍ମୈକ୍ୟସ୍ଵରୂପିଣୀ, ବୃହତୀ, ବ୍ରାହ୍ମଣୀ, ବ୍ରାହ୍ମୀ, ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦା, ବଲିପ୍ରିୟା, ଭାଷାରୂପା, ବୃହତ୍ସେନା, ଭାଵାଭାଵଵିଵର୍ଜିତା, ସୁଖାରାଧ୍ୟା, ଶୁଭକରୀ, ଶୋଭନାସୁଲଭାଗତିଃ, ରାଜରାଜେଶ୍ଵରୀ, ରାଜ୍ୟଦାୟିନୀ, ରାଜ୍ୟଵଲ୍ଲଭା, ରାଜତ୍କୃପା, ରାଜପୀଠନିଵେଶିତନିଜାଶ୍ରିତା, ରାଜ୍ୟଲକ୍ଷ୍ମୀ, କୋଶନାଥା, ଚତୁରଙ୍ଗବଲେଶ୍ଵରୀ, ସାମ୍ରାଜ୍ୟଦାୟିନୀ, ସତ୍ୟସନ୍ଧା, ସାଗରମେଖଲା, ଦୀକ୍ଷିତା, ଦୈତ୍ୟଶମନୀ, ସର୍ଵଲୋକଵଶଙ୍କରୀ, ସର୍ଵାର୍ଥଦାତ୍ରୀ, ସାଵିତ୍ରୀ, ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦରୂପିଣୀ ॥ 700 ॥

ଦେଶକାଲାପରିଚ୍ଛିନ୍ନା, ସର୍ଵଗା, ସର୍ଵମୋହିନୀ, ସରସ୍ଵତୀ, ଶାସ୍ତ୍ରମୟୀ, ଗୁହାମ୍ବା, ଗୁହ୍ୟରୂପିଣୀ, ସର୍ଵୋପାଧିଵିନିର୍ମୁକ୍ତା, ସଦାଶିଵପତିଵ୍ରତା, ସମ୍ପ୍ରଦାୟେଶ୍ଵରୀ, ସାଧୁ, ଈ, ଗୁରୂମଣ୍ଡଲରୂପିଣୀ, କୁଲୋତ୍ତୀର୍ଣା, ଭଗାରାଧ୍ୟା, ମାୟା, ମଧୁମତୀ, ମହୀ, ଗଣାମ୍ବା, ଗୁହ୍ୟକାରାଧ୍ୟା, କୋମଲାଙ୍ଗୀ, ଗୁରୁପ୍ରିୟା, ସ୍ଵତନ୍ତ୍ରା, ସର୍ଵତନ୍ତ୍ରେଶୀ, ଦକ୍ଷିଣାମୂର୍ତିରୂପିଣୀ, ସନକାଦିସମାରାଧ୍ୟା, ଶିଵଜ୍ଞାନପ୍ରଦାୟିନୀ, ଚିତ୍କଲା, ଆନନ୍ଦକଲିକା, ପ୍ରେମରୂପା, ପ୍ରିୟଙ୍କରୀ, ନାମପାରାୟଣପ୍ରୀତା, ନନ୍ଦିଵିଦ୍ୟା, ନଟେଶ୍ଵରୀ, ମିଥ୍ୟାଜଗଦଧିଷ୍ଠାନା, ମୁକ୍ତିଦା, ମୁକ୍ତିରୂପିଣୀ, ଲାସ୍ୟପ୍ରିୟା, ଲୟକରୀ, ଲଜ୍ଜା, ରମ୍ଭାଦିଵନ୍ଦିତା, ଭଵଦାଵସୁଧାଵୃଷ୍ଟିଃ, ପାପାରଣ୍ୟଦଵାନଲା, ଦୌର୍ଭାଗ୍ୟତୂଲଵାତୂଲା, ଜରାଧ୍ଵାନ୍ତରଵିପ୍ରଭା, ଭାଗ୍ୟାବ୍ଧିଚନ୍ଦ୍ରିକା, ଭକ୍ତଚିତ୍ତକେକିଘନାଘନା, ରୋଗପର୍ଵତଦମ୍ଭୋଲିଃ, ମୃତ୍ୟୁଦାରୁକୁଠାରିକା, ମହେଶ୍ଵରୀ ॥ 750 ॥

ମହାକାଲୀ, ମହାଗ୍ରାସା, ମହାଶନା, ଅପର୍ଣା, ଚଣ୍ଡିକା, ଚଣ୍ଡମୁଣ୍ଡାସୁରନିଷୂଦିନୀ, କ୍ଷରାକ୍ଷରାତ୍ମିକା, ସର୍ଵଲୋକେଶୀ, ଵିଶ୍ଵଧାରିଣୀ, ତ୍ରିଵର୍ଗଦାତ୍ରୀ, ସୁଭଗା, ତ୍ର୍ୟମ୍ବକା, ତ୍ରିଗୁଣାତ୍ମିକା, ସ୍ଵର୍ଗାପଵର୍ଗଦା, ଶୁଦ୍ଧା, ଜପାପୁଷ୍ପନିଭାକୃତିଃ, ଓଜୋଵତୀ, ଦ୍ୟୁତିଧରା, ୟଜ୍ଞରୂପା, ପ୍ରିୟଵ୍ରତା, ଦୁରାରାଧ୍ୟା, ଦୁରାଧର୍ଷା, ପାଟଲୀକୁସୁମପ୍ରିୟା, ମହତୀ, ମେରୁନିଲୟା, ମନ୍ଦାରକୁସୁମପ୍ରିୟା, ଵୀରାରାଧ୍ୟା, ଵିରାଡ୍ରୂପା, ଵିରଜା, ଵିଶ୍ଵତୋମୁଖୀ, ପ୍ରତ୍ୟଗ୍ରୂପା, ପରାକାଶା,
ପ୍ରାଣଦା, ପ୍ରାଣରୂପିଣୀ, ମାର୍ତାଣ୍ଡଭୈରଵାରାଧ୍ୟା, ମନ୍ତ୍ରିଣୀନ୍ୟସ୍ତରାଜ୍ୟଧୂଃ, ତ୍ରିପୁରେଶୀ, ଜୟତ୍ସେନା, ନିସ୍ତ୍ରୈଗୁଣ୍ୟା, ପରାପରା, ସତ୍ୟଜ୍ଞାନାନନ୍ଦରୂପା, ସାମରସ୍ୟପରାୟଣା, କପର୍ଦିନୀ, କଲାମାଲା, କାମଧୁକ୍, କାମରୂପିଣୀ, କଲାନିଧିଃ, କାଵ୍ୟକଲା, ରସଜ୍ଞା, ରସଶେଵଧିଃ ॥ 800 ॥

See Also  108 Names Of Martandabhairava – Ashtottara Shatanamavali In Odia

ପୁଷ୍ଟା, ପୁରାତନା, ପୂଜ୍ୟା, ପୁଷ୍କରା, ପୁଷ୍କରେକ୍ଷଣା, ପରଞ୍ଜ୍ୟୋତିଃ, ପରନ୍ଧାମ, ପରମାଣୁଃ, ପରାତ୍ପରା, ପାଶହସ୍ତା, ପାଶହନ୍ତ୍ରୀ, ପରମନ୍ତ୍ରଵିଭେଦିନୀ, ମୂର୍ତା, ଅମୂର୍ତା, ଅନିତ୍ୟତୃପ୍ତା, ମୁନିମାନସହଂସିକା, ସତ୍ୟଵ୍ରତା, ସତ୍ୟରୂପା, ସର୍ଵାନ୍ତର୍ୟାମିନୀ, ସତୀ, ବ୍ରହ୍ମାଣୀ, ବ୍ରହ୍ମ, ଜନନୀ, ବହୁରୂପା, ବୁଧାର୍ଚିତା, ପ୍ରସଵିତ୍ରୀ, ପ୍ରଚଣ୍ଡା, ଆଜ୍ଞା, ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ପ୍ରକଟାକୃତିଃ, ପ୍ରାଣେଶ୍ଵରୀ, ପ୍ରାଣଦାତ୍ରୀ, ପଞ୍ଚାଶତ୍ପୀଠରୂପିଣୀ, ଵିଶ‍ୃଙ୍ଖଲା, ଵିଵିକ୍ତସ୍ଥା, ଵୀରମାତା, ଵିୟତ୍ପ୍ରସୂଃ, ମୁକୁନ୍ଦା, ମୁକ୍ତିନିଲୟା, ମୂଲଵିଗ୍ରହରୂପିଣୀ, ଭାଵଜ୍ଞା, ଭଵରୋଗଘ୍ନୀ, ଭଵଚକ୍ରପ୍ରଵର୍ତିନୀ, ଛନ୍ଦଃସାରା, ଶାସ୍ତ୍ରସାରା, ମନ୍ତ୍ରସାରା, ତଲୋଦରୀ, ଉଦାରକୀର୍ତିଃ, ଉଦ୍ଦାମଵୈଭଵା, ଵର୍ଣରୂପିଣୀ ॥ 850 ॥

ଜନ୍ମମୃତ୍ୟୁଜରାତପ୍ତଜନଵିଶ୍ରାନ୍ତିଦାୟିନୀ, ସର୍ଵୋପନିଷଦୁଦ୍ଘୁଷ୍ଟା, ଶାନ୍ତ୍ୟତୀତକଲାତ୍ମିକା, ଗମ୍ଭୀରା, ଗଗନାନ୍ତସ୍ଥା, ଗର୍ଵିତା, ଗାନଲୋଲୁପା, କଲ୍ପନାରହିତା, କାଷ୍ଠା, ଅକାନ୍ତା, କାନ୍ତାର୍ଧଵିଗ୍ରହା, କାର୍ୟକାରଣନିର୍ମୁକ୍ତା, କାମକେଲିତରଙ୍ଗିତା, କନତ୍କନକତାଟଙ୍କା, ଲୀଲାଵିଗ୍ରହଧାରିଣୀ, ଅଜା, କ୍ଷୟଵିନିର୍ମୁକ୍ତା, ମୁଗ୍ଧା, କ୍ଷିପ୍ରପ୍ରସାଦିନୀ, ଅନ୍ତର୍ମୁଖସମାରାଧ୍ୟା, ବହିର୍ମୁଖସୁଦୁର୍ଲଭା, ତ୍ରୟୀ, ତ୍ରିଵର୍ଗନିଲୟା, ତ୍ରିସ୍ଥା, ତ୍ରିପୁରମାଲିନୀ, ନିରାମୟା, ନିରାଲମ୍ବା, ସ୍ଵାତ୍ମାରାମା, ସୁଧାସ୍ରୁତିଃ / ସୃତିଃ, ସଂସାରପଙ୍କନିର୍ମଗ୍ନସମୁଦ୍ଧରଣପଣ୍ଡିତା, ୟଜ୍ଞପ୍ରିୟା, ୟଜ୍ଞକର୍ତ୍ରୀ, ୟଜମାନସ୍ଵରୂପିଣୀ, ଧର୍ମାଧାରା, ଧନାଧ୍ୟକ୍ଷା, ଧନଧାନ୍ୟଵିଵର୍ଧିନୀ, ଵିପ୍ରପ୍ରିୟା, ଵିପ୍ରରୂପା, ଵିଶ୍ଵଭ୍ରମଣକାରିଣୀ, ଵିଶ୍ଵଗ୍ରାସା, ଵିଦ୍ରୁମାଭା, ଵୈଷ୍ଣଵୀ, ଵିଷ୍ଣୁରୂପିଣୀ, ଅୟୋନିଃ, ୟୋନିନିଲୟା, କୂଟସ୍ଥା, କୁଲରୂପିଣୀ, ଵୀରଗୋଷ୍ଠୀପ୍ରିୟା, ଵୀରା, ନୈଷ୍କର୍ମ୍ୟା॥ 900 ॥

ନାଦରୂପିଣୀ, ଵିଜ୍ଞାନକଲନା, କଲ୍ୟା, ଵିଦଗ୍ଧା, ବୈନ୍ଦଵାସନା, ତତ୍ତ୍ଵାଧିକା, ତତ୍ତ୍ଵମୟୀ, ତତ୍ତ୍ଵମର୍ଥସ୍ଵରୂପିଣୀ, ସାମଗାନପ୍ରିୟା, ସୌମ୍ୟା, ସଦାଶିଵକୁଟୁମ୍ବିନୀ, ସଵ୍ୟାପସଵ୍ୟମାର୍ଗସ୍ଥା, ସର୍ଵାପଦ୍ଵିନିଵାରିଣୀ, ସ୍ଵସ୍ଥା, ସ୍ଵଭାଵମଧୁରା, ଧୀରା, ଧୀରସମର୍ଚିତା, ଚୈତନ୍ୟାର୍ଘ୍ୟସମାରାଧ୍ୟା, ଚୈତନ୍ୟକୁସୁମପ୍ରିୟା, ସଦୋଦିତା, ସଦାତୁଷ୍ଟା, ତରୁଣାଦିତ୍ୟପାଟଲା, ଦକ୍ଷିଣାଦକ୍ଷିଣାରାଧ୍ୟା, ଦରସ୍ମେରମୁଖାମ୍ବୁଜା, କୌଲିନୀ କେଵଲା, ଅନର୍ଘ୍ୟକୈଵଲ୍ୟପଦଦାୟିନୀ, ସ୍ତୋତ୍ରପ୍ରିୟା, ସ୍ତୁତିମତୀ, ଶ୍ରୁତିସଂସ୍ତୁତଵୈଭଵା, ମନସ୍ଵିନୀ, ମାନଵତୀ, ମହେଶୀ, ମଙ୍ଗଲାକୃତିଃ, ଵିଶ୍ଵମାତା, ଜଗଦ୍ଧାତ୍ରୀ, ଵିଶାଲାକ୍ଷୀ, ଵିରାଗିଣୀ, ପ୍ରଗଲ୍ଭା, ପରମୋଦାରା, ପରାମୋଦା, ମନୋମୟୀ, ଵ୍ୟୋମକେଶୀ, ଵିମାନସ୍ଥା,
ଵଜ୍ରିଣୀ, ଵାମକେଶ୍ଵରୀ, ପଞ୍ଚୟଜ୍ଞପ୍ରିୟା, ପଞ୍ଚପ୍ରେତମଞ୍ଚାଧିଶାୟିନୀ, ପଞ୍ଚମୀ, ପଞ୍ଚଭୂତେଶୀ, ପଞ୍ଚସଙ୍ଖ୍ୟୋପଚାରିଣୀ ॥ 950 ॥

ଶାଶ୍ଵତୀ, ଶାଶ୍ଵତୈଶ୍ଵର୍ୟା, ଶର୍ମଦା, ଶମ୍ଭୁମୋହିନୀ, ଧରା, ଧରସୁତା, ଧନ୍ୟା, ଧର୍ମିଣୀ, ଧର୍ମଵର୍ଧିନୀ, ଲୋକାତୀତା, ଗୁଣାତୀତା, ସର୍ଵାତୀତା, ଶମାତ୍ମିକା, ବନ୍ଧୂକକୁସୁମପ୍ରଖ୍ୟା, ବାଲା, ଲୀଲାଵିନୋଦିନୀ, ସୁମଙ୍ଗଲୀ, ସୁଖକରୀ, ସୁଵେଷାଢ୍ୟା, ସୁଵାସିନୀ, ସୁଵାସିନ୍ୟର୍ଚନପ୍ରୀତା, ଆଶୋଭନା, ଶୁଦ୍ଧମାନସା, ବିନ୍ଦୁତର୍ପଣସନ୍ତୁଷ୍ଟା, ପୂର୍ଵଜା, ତ୍ରିପୁରାମ୍ବିକା, ଦଶମୁଦ୍ରାସମାରାଧ୍ୟା, ତ୍ରିପୁରାଶ୍ରୀଵଶଙ୍କରୀ, ଜ୍ଞାନମୁଦ୍ରା, ଜ୍ଞାନଗମ୍ୟା, ଜ୍ଞାନଜ୍ଞେୟସ୍ଵରୂପିଣୀ, ୟୋନିମୁଦ୍ରା, ତ୍ରିଖଣ୍ଡେଶୀ, ତ୍ରିଗୁଣା, ଅମ୍ବା, ତ୍ରିକୋଣଗା, ଅନଘା, ଅଦ୍ଭୁତଚାରିତ୍ରା, ଵାଞ୍ଛିତାର୍ଥପ୍ରଦାୟିନୀ, ଅଭ୍ୟାସାତିଶୟଜ୍ଞାତା, ଷଡଧ୍ଵାତୀତରୂପିଣୀ, ଅଵ୍ୟାଜକରୁଣାମୂର୍ତିଃ, ଅଜ୍ଞାନଧ୍ଵାନ୍ତଦୀପିକା, ଆବାଲଗୋପଵିଦିତା, ସର୍ଵାନୁଲ୍ଲଙ୍ଘ୍ୟଶାସନା, ଶ୍ରୀଚକ୍ରରାଜନିଲୟା, ଶ୍ରୀମତ୍ତ୍ରିପୁରସୁନ୍ଦରୀ, ଶ୍ରୀଶିଵା, ଶିଵଶକ୍ତୈକ୍ୟରୂପିଣୀ, ଲଲିତାମ୍ବିକା ॥ 1000 ॥

ଶ୍ରୀଂ ହ୍ରୀଂ ଐଂ ଓଂ
ଏଵଂ ଶ୍ରୀଲଲିତାଦେଵ୍ୟା ନାମ୍ନାଂ ସାହସ୍ରକଂ ଜଗୁଃ

॥ ଇତି ଶ୍ରୀବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡପୁରାଣେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡେ ଶ୍ରୀହୟଗ୍ରୀଵାଗସ୍ତ୍ୟସଂଵାଦେ
ଶ୍ରୀଲଲିତାସହସ୍ରନାମସ୍ତୋତ୍ରକଥନଂ ସମ୍ପୂର୍ଣମ୍ ॥

1000 Names of Sri Lalita Devi – Lalita Sahasranamavali in SanskritEnglishBengaliGujaratiKannadaMalayalam – Odia – TeluguTamil